Koncertåret 2022

Carl Nielsen Salen, Odense Koncerthus: Daniil Trifonovs klaver

I kronologisk orden. Forskellige forhold omkring Carl Nielsen Festivalen i august betød at billetsalget til orkesterkoncerterne var mådeligt – vel mest af alt at det var en efter den klassiske musikverdens målestok at regne ret hastigt organiseret erstatning for en russisk kulturuge, der af indlysende grunde måtte aflyses. Men forhåbentlig tænker nogen omkring arrangørerne på, at musiklivet i Odense faktisk har et netværk, som man kunne bruge til at tiltrække folk til andet end den evige H.C. Andersen.

  • Hartman – Serenade, op. 24, Dvorak – Klavertrio nr. 1 – Odense Koncerthus
  • A. Mahler – 5 Lieder (arr. Jorma Panula), G. Mahler – Symfoni nr. 4 – Camilla Tilling, Odense Symfoniorkester, Christian Kluxen, Odense Koncerthus
  • Ravel – Le Tombeau de Couperin, Mortensen – Blæserkvintet – Opus Zoo, Schubert – Strygekvartet nr. 14 (Døden og pigen) – Nordic String Quartet, Odense Koncerthus
  • Mozart – Symfoni nr. 36, Brahms – Symfoni nr. 3 – Odense Symfoniorkester, Pierre Bleuse, Odense Koncerthus
  • Bremer/McCoy – Dexter, Odense
  • Copland – Klarinetkoncert, Verhey – Koncert for fløjte og orkester nr 1, Mendelssohn-Bartholdy – Violinkoncert, Nielsen – Symfoni nr. 1 – Blaz Sparovec, Josephine Olech, Johan Dalene, Odense Symfoniorkester, Pierre Bleuse, Odense Koncerthus
  • Mozart – Klarinetkoncert (1. sats), Nielsen – Klarinetkoncert – Panagiotis Gianakas, Ann Lepage, Oleg Shebata-Dragan, Copenhagen Phil, Lena-Lisa Wüstendorfer (finalekoncert i klarinetdelen af Carl Nielsen International Competition 2022), Odense Koncerthus
  • Mozart – Fløjtekvartet, D-dur – Karl-Heinz Schütz, Albena Danailova, Rafaell Altino, Mathias Beyer-Karlshøj, Brahms – Klarinetkvintet – Martin Fröst, Nikolaj Szeps-Znaider, Noah Bendix-Balgley, Rafaell Altino, Mathias Beyer-Karlshøj, Odense Koncerthus
  • Prokofjev – Symfoni nr 1, Bent Sørensen – Cembalokoncert “Sei Anime”, Beethoven – Symfoni nr 2 – Mahan Esfahani, Odense Symfoniorkester, Simon Gaudenz, Odense Koncerthus
  • Nielsen – Sonate for violin og klaver nr 2, Mads Haugsted Hansen, Marie-Luise Bodendorff, Bruch – Otte stykker for klarinet, bratsch og klaver – Søren-Filip Brix Hansen, Marie Luise Jensen, Charlotte Thanning, Syddansk Musikkonservatiums koncertsal, Odeon, Odense
  • Britten – The Young Person’s Guide to the Orchestra, Högberg – A Hunt for the Eluded Muses, koncert for violin/bratsch og orkester, Elgar – Enigma Variations – Isabelle van Keulen, Odense Symfoniorkester, Pierre Bleuse, Odense Koncerthus
  • Roikjer – Sonate for tuba og klaver, Carl Boye Hansen, Anne Mette Stæhr, Ravel – Klavertrio, Esther Mielewczyk, Mette Spang-Hansen, Ole Bartholin Kiilerich, Leroy Anderson – Diverse sange, Ivalylo Dechkoff, Stinus Christensen, Martin Jochimsen, Michal Panasiuk, Jens Krøgholt, Jonas Bonde-Nielsen, Odense Koncerthus
  • Halvorsen – Norsk rapsodi nr 1, Ruders – Sound and Simplicity, accordeonkoncert, Sibelius – Symfoni nr 5 – Bjarke Mogensen, Odense Symfoniorkester, Rune Bergmann, Odense Koncerthus
  • Nielsen – Pan og Syrinx, Prokofjev – Klaverkoncert nr. 1, Mozart – Koncert for to klaverer og orkester (1. sats), Beethoven – Symfoni nr. 6 “Pastorale” – Odense Symfoniorkester, studerende ved Det kgl. danske musikkonservatorium (CJ Wu, Marco Crispo, Constantin Riccardi) og Syddansk Musikkonservatorium (Karin Jakobsson, Lan Yu Sørensen), Odense Koncerthus
  • Sarah Elgeti Kvartet – Dexter, Odense
  • Herbie Hancock – DR Koncerthuset, København
  • Nielsen – Helios Ouverture, Berg – Violinkoncert, Mahler – Symfoni nr. 5 – Isabelle Faust, Oslo Filharmonien, Klaus Mäkelä, Odense Koncerthus
  • Nielsen – Hanedans fra Maskarade, Brahms – Dobbeltkoncert, Rachmaninov – Symfoni nr. 2 – Nikolaj Szeps-Znaider, Gautier Capuçon, WDR Sinfonieorchester, Cristian Măcelaru, Odense Koncerthus
  • Nielsen – Saul og David, forspil til 2. akt, Tjajkovsky – Klaverkoncert nr. 1, Brahms – Symfoni nr. 4 – Daniil Trifonov, Philharmonia Orchestra, Tugan Sokhiev, Odense Koncerthus
  • Mozart – Klarinetkoncert, Haydn – Symfonier nr. 95 og 96 – Jonas Lyskjær Frølund, Danmarks Underholdningsorkester, Adam Fischer, Konservatoriets Koncertsal, København
  • Bernstein – Ouverture til Candide, Gershwin – An American in Paris, Bernstein – Serenade, Reich – 4. sats fra The Four Sections, Adams – Short Ride in a Fast Machine, Bernstein – Symphonic Dances from West Side Story, Marquez – Danzon No. 2 – Diana Tishchenko, Odense Symfoniorkester, Pierre Bleuse, Odense Koncerthus
  • Franck – Psyché, Nørgaard – Symfoni nr. 2, Brahms – Klaverkoncert nr. 2 – Gustav Piekut, Odense Symfoniorkester, Cathrine Winnes, Odense Koncerthus
  • Weigl – Dear Earth: A Quintet of Poems, A. Koppel – Invention for viola og marimba, Piazzolla – La Muerte del Angel, Milonga del Angel, Mumuki, Oblivion, de Falla – 7 sange, Granados – La Maja Dolorosa – Emma Oemann, Esther Mielewczyk, Tone Sundgård Anker, Mette Spang-Hansen, Branko Djordjevic, Simon Krebs, Jens Krøgholt, Ole Bartholin Kiilerich, Odense Koncerthus
  • Poulenc – Sonate for klarinet og klaver (til minde om Arthur Honegger), Britten – 6 Metamorphoses after Ovid, Rota – Koncert for basun og klaver, Dvorak – Waldesruhe, Martinu – Variationer over et slovakisk tema – René Højlund Rasmussen, Pina Mohs, Robert Holmsted, Karolina Bogus, Michaela Fukacova, Elena Jordan, Syddansk Musikkonservatoriums Koncertsal, Odeon, Odense
  • Musikduellen, værker af Anderson, Bernstein, Shostakovich, Tchaikovski, Beethoven, Wagner, Verdi, Gade, Sibelius – Frederik Cilius og Mattias Hammer, Odense Symfoniorkester, Magnus Larsson, Odense Koncerthus
  • Carsten Dahl, Dexter, Odense
  • Wagner – Ouverture til Rienzi, Wesendonck-Lieder, forspil til Tristan und Isolde, Sibelius – Symfoni nr. 7, Wagner – Liebestod fra Tristan und Isolde – Brit-Tone Müllertz, Odense Symfoniorkester, Christian Kluxen, Odense Koncerthus
  • Rasmussen – Blæserkvintet, Beethoven – Blæseroktet arr. for blæserkvintet, op. 103 – Rune Most, Henrik Skotte, René Højlund Rasmussen, Niels Aamund Gyntelberg, Morten Østergaard, Schubert – Strygekvartet nr. 13, “Rosamunde” – Jovana Vukušic, Veronika Mojzešová, Christian Bønnelykke, Michaela Fukacova, Odense Koncerthus
  • Jarrell – Klaverkoncert nr. 2 “Reflections”, Mahler – Symfoni nr. 1 – Bertrand Chamayou, Odense Symfoniorkester, Pierre Bleuse, Odense Koncerthus